I made this thread in hopes that we can share ways to save money while eating healthier. This is my usual bi-weekly grocery list. I'm still a college student living paycheck to paycheck. I try to spend no more than 120. Somehow I'm always going over that mark. What is yours looking like?
13 cans of tuna X $1.10 <---$14.30
2 packs of boneless skinless chicken breast X $10 <---$20
2 packages of ground beef X $7 <---$14
2 boxes of oatmeal X $4.5 <---$9
2 loafs of bread X $ 3.50 <--- $7
2 jugs of Lactose Free 2% Milk X $3(w/Kroger card) <--- $6
4 bags of various beans X $1.50 <---$6
Whey Protein Power X $16 <---$16
____________________________________________________________
$92.3
The rest is for random shit like syrup, fruits, veggies which usually switch up depending on what i feel like eating.
13 cans of tuna X $1.10 <---$14.30
2 packs of boneless skinless chicken breast X $10 <---$20
2 packages of ground beef X $7 <---$14
2 boxes of oatmeal X $4.5 <---$9
2 loafs of bread X $ 3.50 <--- $7
2 jugs of Lactose Free 2% Milk X $3(w/Kroger card) <--- $6
4 bags of various beans X $1.50 <---$6
Whey Protein Power X $16 <---$16
____________________________________________________________
$92.3
The rest is for random shit like syrup, fruits, veggies which usually switch up depending on what i feel like eating.